Wednesday, April 10, 2013

Aranże mp3 dla początkujących: jakie wybrać




Tak jak do zaprojektowania domu potrzebny jest architekt, żeby powstał utwór muzyczny, niezbędny jest kompozytor.  Kompozytor muzyki symfonicznej nie tylko rozpisuje całą melodię w formie zapisu nutowego, ale i wykonuje całą instrumentację, czyli rozpisanie fragmentów melodii na poszczególne instrumenty grające w orkiestrze. W przypadku muzyki rozrywkowej często zdarza się tak, że kompozytor komponuje tylko główną linię melodyczną, a całą resztą zajmuje się aranżer. Może on dostosować kształt utworu do panujących aktualnie na rynku muzycznym trendów czy stylizować utwór na ludowy, albo dostosować go do wielkości i składu wykonującego utwór zespołu.  Zresztą jeśli poznaliśmy i polubiliśmy jakiś utwór w jego pierwotnym wykonaniu, często wcale nam się nie podoba jakaś nowa jego aranżacja zrobiona po latach, bo – jak mawiał inżynier Mamoń  z filmu „Rejs” – „mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”. 

Są jednak sytuacje, że nowe aranże mp3 znanych przebojów są potrzebne.  Od kilku lat bardzo spopularyzowała się pochodząca z Japonii zabawa karaoke, w której piosenkarze amatorzy korzystając z podkładu muzycznego oraz ukazującego się na ekranie tekstu piosenki wykonują samodzielnie znany im przebój.  Karaoke stało się na tyle modne, że sklepy muzyczne – zarówno te tradycyjne jak i internetowe – oferują szeroką gamę podkładów muzycznych mp3 do większości popularnych piosenek. A  co ambitniejsi wykonawcy wybierają spośród dostępnych utworów te, które im odpowiadają po to, aby móc przygotować się w domu do późniejszego publicznego występu.

Od czego zależy dobór aranżów mp3? Przede wszystkim od umiejętności wykonawcy. Wiadomo, że początkujący (lub mniej muzykalny) kandydat na piosenkarza chętniej będzie śpiewał korzystając jedynie z linii melodycznej danego utworu.  Łatwiej wtedy utrzymać tempo i melodię wykonywanej piosenki, nie pogubić się wśród pełnej instrumentacji.  Bardziej doświadczeni wykonawcy, którzy dobrze opanowali już samą melodię, mogą pokusić się o podkład muzyczny bez linii melodycznej, czyli taki, przy którym śpiewał utwór oryginalny wykonawca.  Ponadto istnieje możliwość doboru tonacji utworu do możliwości głosowych wykonawcy.

No comments:

Post a Comment